tomanfilm - QUICK7 journal | Aktuality | Ekonomika | Právo | Politika | Zdraví | Historie | Trendy | www.quick7.cz

r
e
k
l
a
m
a
Počasí    Ekonomika    Právo    Politika    Zdraví    Zábava    Vzdělávání    ČASOPIS
Přejít na obsah
TOMAN
obchodník s osudy lidí


TOMAN FILM

Nebudu si hrát na filmového kritika, neboť jím nejsem a nemám ani ambici jím zde být. Cítím se pouze obyčejným, normálním návštěvníkem kina, kterému se film líbí nebo nelíbí.

A rovnou říkám, TOMAN se mi líbil..., moc! :-)


film Toman, foto: Bára Lockefeer

Dobový film, kdy muži ještě nosili klobouky, ženy šaty a začínaly jezdit tatraplány.
Já velmi oceňuji černobílé dobové, historické vsuvky a titulky se jménem plus funkcí u osob, které se na plátně objeví poprvé.
Musím také hodně vyzdvihnout obsazení, skvělá volba herců. A dokonce mi nevadil ani senátor Kubera, který se v pár obrazech objeví jako prezident Beneš.
Pomyslný klobouk dolů před Jiřím Macháčkem, nevěřila bych, jak zvládne vážnou, životopisnou roli.

Jedinou stinnou stránkou, byla pro mne scéna s malým Ivanem. Tyhle scény, co jsem přivedla na svět dceru, prostě špatně snáším. Ale chápu, že i to do děje patří.

Co dál napsat, aby člověk neprozradil obsah a případně nestranně nalákal do kina.
Je to film, kdy budete sedět do konce titulků bez hnutí v sedačce a budete mít nutkání hned navštívit knihkupectví nebo knihovnu a nastudovat si něco o další části našich dějin.

film Toman, foto: Bára Lockefeer

Jak uvádí tvůrci filmu – odkrývá se období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo.
Protože já nevím, jak vy, ale já jsem jméno Toman slyšela až před pár lety. A to ve chvíli, kdy jsem nastražila uši, kdy jsem slyšela informaci, že Ondřej Trojan, chystá nový film. Protože, co si budeme povídat, jméno Trojan je záruka kvality. Takže jsem si začala hledat nějaké informace, tudíž jsem věděla, co mě v kině přibližně čeká za příběh. Ale že ten příběh bude tak silný, to jsem nečekala.

Hlavní hrdina filmu - Zdeněk Toman, původem maďarský Žid, po střední škole v Užhorodu, vystudoval práva v Praze, po útěku přes Krakov pracoval pro exilovou vládu v Londýně. V letech 1945 – 1948 šéfem zahraniční rozvědky.

Myslíte, že je to všechno? Ano? Kdepak..., spletli byste se! Abyste alespoň trochu pochopili život Ashera Zeliga Goldbergra, neboť to je Tomanovo rodné jméno,  musíte jít do kina na skvělý film Toman.

Tím končím a vy, vyražte do kina!FOTO: Petra Koudelková

Tiskové setkání po novinářské projekci filmu TOMAN ze dne 27. 9. 2018
Režisér a producent Ondřej Trojan, kameraman Tomáš Sysel, střihač Vladimír Barák, herci  Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Kristýna Boková, Stanislav Majer, Petr Vaněk, Radek Holub, Matěj Ruppert a Miroslav Táborský.


VÝBĚR Z TISKOVKY
TOMAN FILM - tiskovka
VIDEO: Petra KoudelkováFILM TOMAN V USA

Ve dnech 9. až 12. ledna 2019 se uskuteční na festivalech v New Yorku a Palm Springs premiérové uvedení filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana ve Spojených státech.

Premiéra Tomana v New Yorku je součástí programu 28. ročníku New York Jewish Film Festivalu (NYJFF), jednoho z nejstarších a nejvlivnější židovských filmových festivalů, který se každoročně věnuje nejlepším dokumentům, celovečerním a krátkým filmům z celého světa, které zkoumají rozmanité židovské zkušenosti. Jeho nadcházející ročník představí více než 30 snímků, z nichž mnohé bude promítat ve světové nebo americké premiéře. NYJFF pořádá Židovské muzeum a filmová společnost Lincoln Center.
Do New Yorku přijede Tomana uvést režisér a producent Ondřej Trojan. Další uvedení snímku bude následovat na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs, kde se Toman představí mezi zhruba 180 filmy z celého světa.

"Tyto festivalové projekce nám mají posloužit jako příprava pro širší kino distribuci Tomana v USA, Mexiku a Kanadě. Oba festivaly jsou hojně navštěvovány novináři všech významných filmových magazínů a pro nás budou zásadní první recenze a debaty s diváky, což je ideální zpětná vazba, jak film přijme americké publikum. Společně s Neilem Friedmanem ze společnosti Menemsha Films, který s námi spolupracoval už na našich na Oscara nominovaných filmech Musíme si pomáhat a Želary, jsme původně plánovali tyto lednové aktivity jako podporu filmu právě pro americké nominace, neboť jsem doufal, že česká filmová akademie Tomana nominuje. Nestalo se. Festival v New Yorku je totiž hojně navštěvován akademiky z východního pobřeží USA a festival v Palm Springs zase akademiky z Los Angeles, takže jsme zde plánovali lobbing ve prospěch úspěchu našeho filmu v ten nejideálnější možný čas před uzávěrkou nominací. Vzhledem k žánru výpravného historického dramatu podle skutečných událostí a tématu vysoké politiky a židovských uprchlíků, jsem viděl reálnou šanci před americkou filmovou akademií s filmem Toman obstát. Teď nám tedy oba festivaly poslouží alespoň jako odrazový můstek pro zahraniční distribuci a šňůru mezinárodních festivalů. Což zase není tak málo," popisuje Ondřej Trojan, co čeká od americké premiéry svého posledního snímku o muži, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu.  

Festivalová cesta Tomana bude pokračovat do Chicaga a Santa Barbary -  místa, kde dodnes žije Tomanova americká rodina a sám Zdeněk Toman je ve zdejší komunitě stále známou postavou.


Zdroj: Barbara Trojanová, Total HelpArt T.H.A. s.r.o.vloženo: 30.09.2018, aktualizováno: 05.01.2019
QUICK7       Kontakty       Reklama       Tiskové zprávy       Informace pro návštěvníky webu
Návrat na obsah